[bobroviny.cz] (c) 2004-2024 Roman Hubáček
switch to limited english version
 

Madeira - ostrov dřeva

10.7.2015 - 17.7.2015

Alice píše: Madeira je ostrov ležící v Atlantickém oceánu. Objevili jej portugalští mořeplavci roku 1419. Od té doby ostrov náleží Portugalsku s jednou malou sedmiletou přestávkou, kdy si jej tak trochu zabrali angličani. Je tu divoká příroda i luxusně vybavené hlavní město, vysoké hory a síla oceánu, malé domečky v kopcích i rozlehlá sídla bývalých guvernérů, naháněči turistů i odlehlá údolí, kde se na vás místní dívají jako na atrakci týdne. Kvůli příznivému klimatu a dobré poloze se tu otočí 1 000 000 turistů ročně, většina jich ale zůstává ve Funchalu a blízkém okolí.

Jako všechna města na Madeiře je i Funchal v kopci

Jako cíl jsme měli Madeiru vybranou docela dlouho, ale jen s hrubou představou, že je tu možné podniknout hřebenovku. Když pak přišla nabídka hlídání, vše jsme plánovali trochu živelně - letenky, ubytování, trasa... na poslední chvíli. Na zakoupené mapě na sebe turistické cesty nenavazovaly a vypadalo to, že přejezdy autobusem budou nutné, ale pak jsme našli stránky Madeira Island Ultra Traila rozhodli jsme se, že zkusíme projít část trasy přes centrální pohoří a uvidíme, kam dojdeme.

Ala na ostrově květin Ulice ve Funchalu Starý kostelík Promenáda kousek od nábřeží

Let do Funchalu proběhl klidně, přestože lítání nemám moc ráda a Roman mi čekání na letišti zpříjemňoval líčením technických detailů jednotlivých letadel a rozebíráním příčin leteckých nehod za posledních 20 let. Na hotel jsme dorazili až v noci, ale ve Funchalu to ještě žilo, ulice a restaurace přeplněné lidmi. Ráno jsme vyrazili do města sehnat bombu do vařiče. Byl to trošku problém, náš typ měli jen v jednom zapadlém obchodě, ale zase místní věděli ve kterém a poslali nás dobře. Ještě jsme potřebovali sehnat jízdní řády autobusů. To byl taky trošku problém, dostali jsme je mapku s čísly linek a zastávkami, ale jízdní řád existuje jen na příslušné zastávce. Nakonec jsme ale vše zjistili a v neděli v 9.00 jsme už čekali na autobus, abychom se přesunuli do sedla Encumeada, kde je jeden z nástupů na trail.

Pouliční muzikanti Od moře vedou kanály proti záplavám Rybí trh - Tkaničnice Atlantická Trhy s ovocem, zeleninou a rybami

Ve Funchalu jsme nakonec strávili jen jeden den, ale prošli jsme celé centrum, navštívili tržnici, pláž i restauraci (Romanova oblíbená část cestování) a kvůli davům turistů a neodbytnosti naháněčů (hospody, taxíci, cestovky) nám to tu docela stačilo.

Kostel Funchalský přístav Replika Santy Marie Vyplouvá na další vyhlídkovou plavbu

Nejlepší atrakce byla funkční replika lodě Santa Maria, na které se Kolumbus plavil do Ameriky. Překvapilo mě, jaká to byla bárka (moje představa lodí se pohybuje asi tak v dobách Indické obchodní společnosti). Tahle loď je opravdu dost malá a Kolumbus je borec, že na něco takového vlezl. Teď Santa Mariavozí turisty na výlet s koupáním.

Hotelová pláž, klasika ve Funchalu Atlantik Veřejná pláž

Zítra ráno balíme a vyrážíme na něco akčnějšího.

Do hor Madeiry - Pico Ruivo

 

Navigace

Předchozí - Další
Časová osa Přehled všech článků Větší akce

Fotka dne

Související články

Do hor Madeiry - Pico Ruivo Madeira - západní trek 25 Pramenů Pico Areeiro Machico, Caniçal, São Lourenço

Nejnovější články

Island - Kaldur pottur nejen na plovárně Island - Malý ráj uprostřed ničeho - Volcano Huts Island - Když jde blizard s vichřicí Island - Uvidět Skógar ... a uschnout Puťák pro psa

Hledat


Jak hledat Klíčová slova Klíčová slova obrázků Převodník jednotek

Co to tady je

O těchto stránkách Něco vás zaujalo, chcete mi něco napsat? Pošlete mi mail

RSS

RSS článků RSS fotek dne

 

 

(c) 2004-2024 Roman Hubáček