[bobroviny.cz] (c) 2004-2024 Roman Hubáček
switch to limited english version
 

Island - Kaldur pottur nejen na plovárně

7.9.2023 - 11.9.2023

Alice píše: Ve Volcano Huts jsme strávili naprosto úžasný den. Dali jsme si saunu i namočení ve warm spring a horkou sprchu. Vylezli jsme na kopec Valahnúkur a koukali na ledovce a západ slunce. A večer jsme šli na bufet a na pivo. Klid a spokojenost zaplnily moji mysl, absolutní svoboda, nikde ani živáčka, stačí se jen rozběhnout k obzoru. Následující ráno jsme sbalili a rozeběhli se k trase Fimmvörþuháls, která měří 32km a vede mezi ledovci Gígjökull a Tungnakvíslajökull a končí ve Skógaru.

Klasická Islandská řeka, v pozadí ledovec

Nástup byl v pohodě, samozřejmě opět zpestřen brodem, ale protože bylo vyloženě teplo (asi tak 5 stupňů), tak se to dalo. A při prvním stoupání nám začalo být dokonce vedro. Cesta vedla neustále do kopce mezi rozeklanými skalami a kolem vodopádů. Déšť tentokrát začal úplně nenápadně. Jen pár kapiček, nefouká, tak to brzo přejde. No túdle, nepřešlo, přišel liják plné síly. Teplota klesla k nule, začalo foukat. V brutálním lijáku na náhorní plošině jsme si oblíkali zpět termo prádlo, které jsme pod kopcem svlíkli. Šli jsme v mraku od navigační tyčky k tyčce, viditelnost nula, nálada hluboko pod mrazem. Na Islandu se není kam schovat, stromy nic, ale ani balvany, převisy, nic.

Brodění Soutěska, vegetace se pomalu ztrácí Na ledovci Před chatou Baldvinsskáli

V lijáku jsme přešli lávové pole i ledovec, který byl deštěm umytý od sopečného popela a děsně klouzal. Ale vzali jsme to skrz ledovcovou řeku, protože vodu v botách už nikdo neřešil. Po čtyřech hodinách jsme dorazili k chatě Baldvinsskáli. Zvenku vypadala spíš jako seník a zavřená. Ale byla otevřená a přívětivá chatárka, která se ze všeho nejvíc těšila, že za 4 dny končí sezóna, chata se zavře a ona bude moct dolů a domů, nám dala slevu na ubytování a 6 piv jako pozornost podniku. Tak jsme zůstali na noc v suchu.

Jeden z mnoha vodopádů Vodopády Pomalu se blížíme do Skógaru Historické domečky - novější epocha

Ráno jsme sice vyráželi v mlze a dešti, ale celí šťastní, protože nás čekala poslední, mírná etapa, a tak bylo téměř jisté, že dokončíme. Sestup je celý kolem řeky Skógá, na které je asi tak 30 nádherných vodopádů. Prozradila jsem Romanovi, že celé to končí prý u nejkrásnějšího vodopádu Skógar. Tak jsme se oba natěšili, jakože "finiš, to bude krása"! Vodopád Skógar je opravdu krásný ... a padá hned u parkoviště. Turismus hadra, milión aut, milión lidí, a kempík přímo na parkovišti. Jo a samozřejmě lilo jako z konve. Místo euforie depka, to je jako všechno? Ano, milé děti, bylo to všechno, ale v láhvi zbyla ještě decka rumu, takže zas tak smutné to nebylo. Přesunuli jsme se do místního muzea, protože to byla jediná budova, kam se dalo schovat před deštěm.

Historické domečky - staré Food truck s výborným fish and chips Nocleh u Skógarského vodopádu

Myslím, že jsme byli jediní návštěvníci, kteří kdy shlédli všechen video program, včetně desetiminutového pořadu "jak se na Islandu pokládal optický kabel", a to v angličtině i islandštině. Během kteréhož jsme stihli docela uschnout. Cestou zpět k parkovišti (jako teda ke kempu) jsme navštívili bufík s fish and chips, absolutně nejlepšími, které jsme kdy jedli. A pak už jsme si jen na parkovišti postavili stan, poslouchali, jak déšť buší do plachty, a rozebírali, jak tenhle trek vlastně hodnotíme. Já to hodnotím tak, že to bylo poprvé, co jsem dosáhla hranice plesniviny.

Z Rejkjavíckého přístavu

Treku byl konec, nikoliv však pobytu na Islandu. Ještě nás čekal přesun a jeden den v Kardašově Řečici, eee teda v Rejkjavíku, ale vzhledem k tomu, že mají na návsi rybník s kachnama, tak se mi to plete. Přesun do metropole probíhal autobusem, který měl šetihodinovou přestávku na křižovatce cest, v městečku Hvolsvöllur. Nejdřív jsme nechápali proč, ale řidič nám vysvětlil, že stejný autobus jede také do Þórsmörku, kde sbírá padlé turisty, a dal nám několik tipů, co během přestávky dělat. Tak předně je tu plavecký bazén s "kaldur pottur - big fun", protože to znamená studený hrnec a cizinci to nedávají, haha. Dále pak Láva centrum, suvenýry, likér šop a, nejlepší ze všeho, benzínka s wifinou. Okamžitě jsem táhla Romana k plavečáku, abychom předběhli ostatních osm lidí z autobusu. Nebylo třeba spěchat, bazén byl venkovní a ten den zrovna padal sníh s deštěm, a tak jsme byli na koupáku sami. Teda byli jsme tam sami hned poté, co základní škole skončila hodina plavání. Skrz okno šatny jsem viděla ve vodě deset malých holčiček s plovacími deskami, a trenéra v péřové bundě, s kapucí a ještě přes to s pogumovaným pláštěm, jak jim dává ještě dvě kolečka. Vypadalo to dost jako týrání, než jsme přišli na to, že voda v bazénu je vyhřívaná na 28°C. Strávili jsme tam pěkné tři hodinky, dali jsme si několik kol v teplých výřivkách, voňavé sauně, a Roman dal i dvakrát "kaldur pottur, haha". Když už jsme byli úplně rozmočení, navštívili jsme suvenýry, likér šop i benzínku a nakoupili zásoby. Přesun do Řečice a na hotel proběhl bez dalších komplikací.

Hospůdka Dekorace kam se podíváš Grafiti Ala před koncertním sálem Harfa

A pak už jen luxusní rybí oběd v přístavu, návštěva knihkupectví, nakoupit dárky, nechat se natáhnout na vstupném na vyhlídku v muzeu Perlan (8metrů vyhlídka za 400,-Kč, to nevymyslíš) a máme to za sebou. "E.T." i Ala volat domů. Bylo to nezapomenutelné.

Hospůdka v přístavu Kostel Chabý pokus něco usušit Islanské dobroty

Kdyby bylo nějaké příště, jako že já to teda neplánuju:

  • čepici teplou neprofoukavou, ne tu supr kjút fešn beannie, co se nevleze pod kapuci
  • rukavice klidně lyžařské, nepromokavé, ne ty fleecové, co jsem z nich vymáčkla každých 5 minut litr vody
  • boty naimpregnovat
  • kalhoty nepromokavé nové, které ještě zadrží nějakou vodu
  • jedna bomba do vařiče stačí, vyvařovat není kde
  • zásoba igeliťáků, pas taky do igeliťáku
  • zbytek vybavení byl OK
  • péřová bunda byla skvělá volba, celých 11 dní jsem ji nesundala

Island - Malý ráj uprostřed ničeho - Volcano Huts

 

Navigace

Předchozí
Časová osa Přehled všech článků Větší akce

Fotka dne

Související články

Island - Malý ráj uprostřed ničeho - Volcano Huts Island - Uvidět Skógar ... a uschnout Island - Když jde blizard s vichřicí

Nejnovější články

Island - Kaldur pottur nejen na plovárně Island - Malý ráj uprostřed ničeho - Volcano Huts Island - Když jde blizard s vichřicí Island - Uvidět Skógar ... a uschnout Puťák pro psa

Hledat


Jak hledat Klíčová slova Klíčová slova obrázků Převodník jednotek

Co to tady je

O těchto stránkách Něco vás zaujalo, chcete mi něco napsat? Pošlete mi mail

RSS

RSS článků RSS fotek dne

 

 

(c) 2004-2024 Roman Hubáček