[bobroviny.cz] (c) 2004-2023 Roman Hubáček
switch to limited english version
 

Oravice a Oravská Lesná

15.8.2019 - 18.8.2019

Alice píše: Po Bešňové nemáme dopředu připravený žádný plán s tím, že se rozhodneme podle počasí. Tak nějak jsem čekala tropická vedra a že zakempíme u Liptovské Mary. Sice neprší, ale je docela zima a tak navrhuju přejet k polským hranicím zezadu za Roháče. Oblast se jmenuje Oravice. Je tam kemp a jsou tam i termály, takže všichni souhlasí a o hodinu a půl později již stavíme stany. Roman toužebně hledí směrem k Volovci, ale s dětmi taková megatůra nehrozí. Kemping je malý, rodinný, klidný, ale čas od času se ozvalo hrozné hýkání a naříkání. Nejdřív jsme nevěděli, co to je, ale kluci odešli na průzkum a vrátili se s tím, že hned za kempem má ohradu oslík.

Oravská krajina

Pozdě odpoledne vyrážíme původně na malý okruh. Honzík je opět napružen a nechce nikam jít, ale když pak odbočíme na rozpadlou naučnou stezku, kde je asi 1000 ještěrek, začíná s ním být zase řeč. Nakonec je z vycházky doost velký okruh a vracíme se západem slunce. Ke konci cesty je postaveno několik rozhleden s dalekohledem a tak pozorujeme ovce, jak se vrací z pastvy, krávy a koně.

Procházka mokřady Vyhlídková věž Vyhlídková věž

Další den jsme vyzkoušeli místní termály. Je tu staré koupaliště bez atrakcí, kde se koupou převážně starší ročníky, a nový park ve výstavbě. Jdeme do výstavby a líbí se nám tu mnohem víc než v Bešeňové. Opět není úplně vedro na koupání, ale jsou tu i vnitřní bazény s "průplavy" ven. Odpoledne jedem do Trstené dokoupit zásoby a pak prcháme před brutální bouřkou. Naštěstí stany to ustály.

Oslík Výhled do Západních Tater Rozhledna na Skorušině

A pak už byla zase sobota. Děti se začaly těšit, že už bysme mohli jet domů, ale protože byl krásný den a mně a Romanovi se na Oravici líbilo, tak jsme demokraticky rozhodli, že půjdeme na rozhledu na Skorušině. Honza měl zase menší krizičku, ale cesta byla krásná (furt do kopce) a na hřebenu byly obrovský borůvky a Honzík si tam našel krásný dřeva (která jsem mu znamení míru vzala do síťovky a nesla), takže vrchol jsme dosáhli již v celotýmové harmonii. Rozhledna byla velmi prosté konstrukce, takže se kluci docela báli na ni vylézt, bylo to dost legrace. Cestou zpátky Honza našel klobouk, který v zuřivosti zahodil při výstupu. V klidu i míru jsme tedy nasedli do auta, pustili Příběhy Sherlocka Holmese a posunuli se k českým hranicím do Oravské Lesné.

Vláček lesní železnice Orava Honza nás fotí

Přespali jsme v mírně zašlém hotelu (ale byl tam bazén s ledovou vodou a teplou vířivkou, takže jsem šla s klukama zablbnout před spaním). Ráno jsme vstali a vyrazili poměrně brzo, tak abychom stihli první odjezd lesní železnice. Trasa vláčku byla zpestřena o výjevy z pohádek naaranžovaných mezi stromy v lese a tak z toho byl takový pěkný výlet na konec putování.

Hola bratia, volá Fatra

 

Navigace

Předchozí - Další
Časová osa Přehled všech článků Větší akce

Fotka dne

Související články

Hola bratia, volá Fatra Tri Kopy Pokus o Roháčskou hřebenovku Roháče Malá Fatra - Mojžíšove Pramene

Nejnovější články

Puťák pro psa Cesta za Harry Potterem Vezmeme to od Počátků Hochkogel aneb uděláme si to pěkný! Orlí stezka aneb "jen aby to nebylo moc měkký"

Hledat


Jak hledat Klíčová slova Klíčová slova obrázků Převodník jednotek

Co to tady je

O těchto stránkách Něco vás zaujalo, chcete mi něco napsat? Pošlete mi mail

RSS

RSS článků RSS fotek dne

 

 

(c) 2004-2023 Roman Hubáček