[bobroviny.cz] (c) 2004-2023 Roman Hubáček
switch to limited english version
 

Pokus o Roháčskou hřebenovku

26.7.2008 - 27.7.2008

Už docela dlouho hýčkám plán na drastickou akci - přejít hlavní hřeben Západních Tater za jeden den. Vyrazit brzy ráno vzhůru Žiarskou dolinou, vyjít na Baníkov a přes Tri Kopy, Ostrý Roháč a Volovec pokračovat až na Bystrou, odkud se dá sestoupit do Podbanského.

Výhled do Chočských vrchů

Podle mapy to není nereálný plán, ovšem na první pohled je zřejmé, že lehké to nebude. Cesta by se měla dát zvládnout za nějakých 14 hodin nepřetržité chůze. Jak se ale ukáže později, chtělo by to rozhodně víc tréninku.

Čtyři odvážlivci (tedy já, Ala, Jerome a Jerry) právě absolvovali noční přejezd vlakem do Liptovského Mikuláše, hodinu posedávali a pospávali na nádraží, než dorazil autobus směrem k horám. Předpověd hlásí bouřky a ráno už trochu poprchává. Stoupání jde dobře, dolina je vlhká, studená. O něco výš se otevírá, kolem jsou vidět kopce hlavního hřebene a z lesa vylézá chata. Počasí zatím vypadá příznivě, je pod mrakem, ale občas nějaké slunko prosvitne. U stolku před Žiarskou chatou snídáme.

Potok ve Žiarské dolině Místní flóra a poslední dnešní slunko Rekonstruovaná Žiarská chata

Klid a přežvykování ale netrvá dlouho. Je nám jasné, že přes obtížnější pasáže na Třech kopách a Ostrém Roháči se musíme dostat ještě dopoledne, aby byla nějaká šance, že dojdeme až na Bystrou za světla. Hřeben dál by už měl být v lehčím terénu, takže nebude vadit, když budeme víc unavení a noc na krku. Teprve teď nás čeká pořádný kopec. Ženeme to nahoru co to dá, kupodivu Ala i přesto stíhá francouzsky konverzovat s Jeromem. Posléze Jerry ztrácí tempo, takže si můžeme několikrát odpočinout. Na Jalovském sedle máme velmi dobrý čas, ale počasí se začíná kazit. Skalnaté úseky před Baníkovem procházíme za mlhy a silného větru.

Z výstupu na Jalovecké sedlo Společná vrcholovka s autentickou kapkou na objektivu (zleva já, Alice, Jerome a Jerry) Padla mlha na hřebenu, Jerry se vynořuje

Na Baníkově je už jasné, že plán se splnit nepodaří. Lije jako z konve a nevypadá, že by chtělo přestat. Pokračování po hřebenu neznáme, podle mapy jsou tam řetězy a skály, což není zrovna ideální. Jerrymu dělaly problémy i klouzavé skalní úseky, které jsme právě prošli. Pod pláštěnkami jsme rozbalili mapu a začali zkoumat, co by se dalo udělat. Vracet se nikomu nechce, po hřebenu dál taky ne. Ještě je k dispozici jedna možnost, uhnout stranou do Baníkovského sedla a slézt na opačnou stranu Roháčů. Hluboko pod námi je útulná chata Zverovka, kde za tohoto počasí budou mít určitě volno.

Cesta do sedla se nehledá snadno, místy jsou tu i nějaké skály, žádná sláva. Teď už i hodně fouká, pláštěnky vlají, mlha dělá celý obraz dost surrealistický. Není nic slyšet kromě svištění větru, není nic vidět, každou chvíli z mlhy vykoukne nějaká skála, kterou je potřeba slézt.

V Roháčské dolině, mlha zůstala nahoře Další slejvák, naštěstí jsme se mohli schovat Folklórní vesnice Podbiel

Dole pod sedlem už to jde snadno, klikatý chodníček, cik cak dolů. Strmé oblasti postupně končí, dole u Roháčského vodopádu už ani moc neprší. Cesta pokračuje lesem, zanedlouho jsme na asfaltce, která prochází Roháčskou dolinou. Zastavujeme se u stříšky, chroupáme sušenky, zapíjíme lihovinami. Kolem se válí mlha, i z lesů kolem stoupají cáry.

Kostel Ružomberok jako na dlani

Na Zverovce měli v tomhle počasí volno, dokonce jsme za cenu ubytovny dostali šestilůžkový pokoj. Sice jsme s sebou měli stany pro všechny případy (zejména pro případ spaní pod Bystrou), ale na asfaltce nás chytla ještě jedna průtrž mračen a venku se nikomu spát nechtělo.

Ráno nás uvítalo sluníčko a krásný den, jako stvořený pro odjezd domů.

Tri Kopy

Podrobnosti

Trasa: Žiar (865m) - po modré Žiarskou dolinou - Žiarská chata (1260m) - po zelené kolem Šarafiového vodopádu - Jalovské sedlo (1858m) - Baníkov (2178m) - dále po zelené na Baníkovské sedlo (2040m) - po žluté sestup Spálenou dolinou - Roháčský vodopád (1340m) - po silnici po červené Roháčskou dolinou - chata Zverovka (1004m). Převýšení 1300 metrů nahoru, 1200 dolů, kolem deseti hodin cesty.

Mapa: VKÚ 112 - Západné Tatry - Roháče (1:50 000)

 

Navigace

Předchozí - Další
Časová osa Přehled všech článků Větší akce

Fotka dne

Související články

Liptovská Mara a Roháče Tri Kopy Zpátky na vrchol (Roháčů) Roháče Ostrý Roháč

Nejnovější články

Puťák pro psa Cesta za Harry Potterem Vezmeme to od Počátků Hochkogel aneb uděláme si to pěkný! Orlí stezka aneb "jen aby to nebylo moc měkký"

Hledat


Jak hledat Klíčová slova Klíčová slova obrázků Převodník jednotek

Co to tady je

O těchto stránkách Něco vás zaujalo, chcete mi něco napsat? Pošlete mi mail

RSS

RSS článků RSS fotek dne

 

 

(c) 2004-2023 Roman Hubáček