[bobroviny.cz] (c) 2004-2024 Roman Hubáček
switch to limited english version
 

Kroměřížské zahrady

17.6.2006 - 18.6.2006

U příležitosti dlouho plánované návštěvy mojí babičky jsme trochu prozkoumali Kroměříž, zejména její vyhlášené zahrady.

Výhled na Kroměřížský zámek

Květná zahrada

Byla vytvořena v polovině 17. století. Dříve se nazývala Libosad a celou dobu své existence si zahovává takřka beze změn své základní rysy. Založil ji biskup Lichtenštejn z Kastelkornu a vznikla přeměnou dřívější ovocné a zelinářské zahrady. Zahrada byla prakticky dokončena v roce 1675.

Má dvě hlavní části. Severní (špalírová) část je čtverec, v jehož středu leží pavilon. V něm se často pořádají koncerty a uprostřed je zajímavé kyvadlo, zanechávající stopu v písku jako důkaz zemské rotace. Bohužel různí chuligáni do kyvadla šťouchali, takže v dnešní době je pavilon v rekonstrukci, včetně kyvadla. Jeho vyfotografování mi umožnilo pouze akrobatické přelezení stavebních zábran. Jinak je tato část zahrady vybavená řadou ornamentů z živého plotu. Na ně se nejlépe kouká zhora, z dlouhé kolonády, která vede po jedné straně zahrady.

Pavilón v Květné zahradě Kyvadlo v pavilonu dokazuje zemskou rotaci

Druhá část je přirozenější, údajně tu dřív bývaly rybníky s fontánami a kopečky s pavilony. Obojí už tu není, na dvou symetrických kopečcích jsou vysazeny stromy.

Podzámecká zahrada

Tato zahrada už podle jména patří ke Kroměřížskému zámku. První zmínky o ní pochází z 15. století. Původně se tu pěstoval květák, růže a karafiáty. Přibližně ve stejné době, kdy byla založena Květná zahrada, je dostavován zámek a součástí rekonstrukce se dotýká i zahrady. Je přebudována na barokní zahradu francouzského typu.

I takto vypadá Podzámecká zahrada Zahrada je dneska už spíš park Zoo tvoří malé ohrady za zámkem

Zahrada je celkem rozlehlá, její rozpínavosti zabránila zřejmě až řeka Morava. Velkých úprav se jí dostalo zejména v období romantismu, kdy přibyly jezírka, kanál s ostrůvkem, altány, poustevnou a umělou zříceninou. Od té doby byla několikrát přebudována a z každého období zůstalo něco na svém místě. Navíc byla obohacena o malou zoo.

Nevím, jestli to bylo počasím (pod mrakem), ale obě zahrady mi přišly celkem zanedbané a zpustlé. Místy se povalují hadice zahradníků, sochy jsou oprýskané a rybníčky spíš připomínají močál. Řekl bych, že obě zahrady jsou spíš ukázka zašlé slávy starých zahradníků.

 

Navigace

Předchozí - Další
Časová osa Přehled všech článků Větší akce

Fotka dne

Související články

Všemina Pod stanem v Chalmové Trojpochod Rosice - Babice - Zastávka Rodinná dovolená u Trautenberka Nesjedeš dvakrát stejnou řeku

Nejnovější články

Island - Kaldur pottur nejen na plovárně Island - Malý ráj uprostřed ničeho - Volcano Huts Island - Když jde blizard s vichřicí Island - Uvidět Skógar ... a uschnout Puťák pro psa

Hledat


Jak hledat Klíčová slova Klíčová slova obrázků Převodník jednotek

Co to tady je

O těchto stránkách Něco vás zaujalo, chcete mi něco napsat? Pošlete mi mail

RSS

RSS článků RSS fotek dne

 

 

(c) 2004-2024 Roman Hubáček