[bobroviny.cz] (c) 2004-2022 Roman Hubáček
switch to limited english version
 

Budapešť

28.10.2005

V pátek byl státní svátek, strávili jsme ho v Budapešti. Byl to takový okamžitý nápad, ale už druhý den jsme měli zamluveno. Jeden den je sice dost málo, ale na první seznámení to bude stačit.

Město na Dunaji

Na jednodenní výlety často využíváme cestovku Čebus. Jediný problém obvykle bývají průvodci, kteří se vyznačují značným sentimentem a velkou starostí o účastníky. Tento zájezd byl navíc organizován stylem: někam přijdeme - podívejte se tady, za půl hodiny sraz a jedeme k další památce. Strávit takto celý den by bylo vyloženě škoda. Hned na první zastávce jsme koupili mapu a osamostatnili se.

Všude je spousta soch - tahle patří Petröfimu Mosty jsou základ komunikace mezi oběma břehy Střídání stráží na Budínském hradě Rybářské bašty

Město je vzniklé spojením Budína a Pešti. Leží na obou březích Dunaje a spojují je pořádné mosty, které jsou neustále plné aut, tramvají a lidí. Historické jádro je docela kompaktní, od stavby k stavbě co by kamenem dohodil. Ani s komunikací nebyl problém, anglicky uměli všichni, které jsme oslovili. Dokonce i ti, do kterých bych to neřekl - takhle mě překvapila stařičká babka na záchodcích. Chvíli jsme se bavili maďarsky a když jsem "nem tudom", plynule přešla do angličtiny.

Parníček na Dunaji Alice na Platanu - ostrov Svaté Markéty Pohoda v parku

Před Budínským hradem jsme viděli scénu střídání stráží - asi čtvrt hodiny tam divočilo pět vojáků hradní stráže. Jejich tanečky vypadaly dost podivně, zato maďarské povely mají cosi do sebe.

Ceny jsou o něco vyšší než u nás, za stovku ve směnárně dostanete asi 850 forintů, pro orientaci: lístek na tramvaj stojí 170Ft, lázně na 2 hodiny 700Ft, pizza v hospodě 1600Ft. Trhy jsou skoro na každém rohu, prodávají všechno možné, hlavně mě zaujaly všudypřítomné šachy. Někdy byly k vidění i specializované stánky, kde nic jiného neměli.

Budova Parlamentu

Dohromady se mi tam moc líbilo, na podzim je to paráda.

Nějaké další odkazy k Budapešti

Historie Budapešti na Wikipedii
O lázních a parcích - Paladix
Různé fotky z Budapešti - taky Paladix

 

Navigace

Předchozí - Další
Časová osa Přehled všech článků Větší akce

Fotka dne

Související články

Podzimní Budapešť Holky v Budapešti

Nejnovější články

Orlí stezka aneb "jen aby to nebylo moc měkký" Kapitánčin deník 2 Kapitánčin deník 1 Velmi krátká recenze Dyje - než se do Nových mlýnů vlije

Hledat


Jak hledat Klíčová slova Klíčová slova obrázků Převodník jednotek

Co to tady je

O těchto stránkách Něco vás zaujalo, chcete mi něco napsat? Pošlete mi mail

RSS

RSS článků RSS fotek dne

 

 

(c) 2004-2022 Roman Hubáček