[bobroviny.cz] (c) 2004-2024 Roman Hubáček
switch to limited english version
 

Phoenix

6.4.2008 - 2.6.2008

Poslední dva měsíce jsem strávil ve slunném Phoenixu, hlavním městě Arizony na jihozápadě USA. Hlavně jsem pracoval, ale i trochu koukal po okolí, takže mám mnoho gigabajtů fotek, kterými vás budu těšit během následujících článků.

Výhled na centrum Phoenixu

Phoenix je 5. největší město USA, hlavní město Arizony, skoro čtvercového státu na jihozápadě USA. Podle wikipedie má něco mezi 1.5 a 4 miliony obyvatel. Ne tedy, že by američani nebyli schopni spočítat, spíš není úplně jasné, kde končí hranice města. V podstatě totiž vznikl tak, že se několik větších měst ve středu Arizony rozrostlo natolik, že hranice mezi nimi zmizely. I tak ale jde poznat rozdíly třeba mezi Scottsdale a Peorií.

Ulice u obchoďáku Slunce zapadá za Saguarem První světla v Phoenixu (výhled se Squaw peaku)


Arizona a americký jihozápad
Všechno je to poměrně mladé, teprve před sto lety se tady usadila skupina farmářů a začala budovat první zavlažovací kanál. Jižní část Arizony totiž zabírá sonorská poušť, kameny, prérijní tráva, skály a všudypřítomné kaktusy Saguaro Blossom. Naštěstí východně od města jsou hory, které zadržují spoustu vody v různých jezerech, které osadníci prokopali a spojili do mohutné kaskády kanálů, které se dnes říká Apache trail. Díky tomu mohli v místní úrodné půdě pěstovat různé plodiny. Největší rozmach Phoenixu ale nastal až s příchodem klimatizace asi před 30ti lety. Řada firem využila nabídky levné půdy a vybudovala si zde své pobočky.

Jeden z tisíců kaktusů Z výstupu na Camelback Domek v lepší čtvrti

Díky způsobu nakupování půdy po čtverečních mílích je navigace nádherně jednoduchá, i když vzdálenosti jsou obvykle na pováženou. Středem Phoenixu ze severu na jih vede centrální ulice (Central Avenue), jakoby nultá ulice. Na západ a východ se pak čísla zvyšují, na západ se označují jako Avenue, na východ Street. Vodorovné ulice mají normální jména. Takže umístění ve městě se dá vždycky popsat jako křižovatku - např. Thunderbird a 32nd Avenue. Orientační tabule jsou všude a hlásí jména ulic na tři míle dopředu. Na delší cesty (skoro všechny) je vhodné použít některé z mnoha dálnic, například okruhů 101 a 202, nebo Interstate jako 10, 17 a 60.


Arizona

Auto je tu naprostou nutností. Městská hromadná doprava je řídká, a to jak časově, tak prostorově, prakticky se s ní nedá skoro nikam dostat. Možná by se dalo jezdit na kole, ale na chůzi je to všude daleko - do nejbližšího obchodu s jídlem jsem to měl půl hodiny chůze, do práce přes hodinu. V kombinaci s květnovým vedrem to rozhodně není nic moc. Autem je to ale příjemné - město je na ně dokonale zařízené, parkoviště jsou všude a všechny silnice mají dostatek pruhů, takže se příliš neucpávají.

Tady končí město, ovšem čtverce pokračují Křižovatka

Ježdění automatickým autem (jiné tu snad ani nemají) je pohodlné, předpisy mi přišly jednodušší než u nás. Není tu moc značek v našem slova smyslu, obvykle mají bílou tabuli s nějakým nápisem, například "Dead end" nebo "Limit 40". Taky jsou občas k vidění různé veršovánky, jako třeba:

Its your town, please slow down
Use your head, stop on red

Semafory mají za křižovatkou a pro každý pruh (včetně odbočovacích doleva) samostatně. Doprava se dá odbočovat, i když svítí červená, přednost mají v tomto případě samozřejmě auta zleva. Maximální rychlosti jsou většinou vyšší než u nás, třeba ve městě je typických 40 mil v hodině = 65km/h.

Běžná ulice v Phoenixu Saguaro Blossom Parčík

A to jsem se dostal k další nepříjemnosti. Prakticky všechny jednotky jsou tu nějak jiné, vzdálenosti v mílích a stopách, teploty ve fahrenheitech, váhy v librách, objemy v galonech, ... pravda je, že po pár týdnech jsem začal uvažovat v nových rozměrech, něco jako když je v poledne přes 100 stupňů, tak už je pěkně horko. Udělal jsem převodník jednotek, pokud byste si chtěli zkusit ten zmatek na vlastní kůži.

Cestování po Americe - PIMA Air and Space Muzeum

Mapa Phoenixu

Google Mapy můžete aktivovat kliknutím na obrázku

Odkazy

Phoenix na české wikipedii
Phoenix na anglické wikipedii (anglicky a o něco obsáhlejší)

 

Navigace

Předchozí - Další
Časová osa Přehled všech článků Větší akce

Fotka dne

Související články

Phoenix, Arizona PIMA Air and Space Muzeum Arizona a Utah Grand Canyon - největší antihora Cestování po Americe

Nejnovější články

Island - Kaldur pottur nejen na plovárně Island - Malý ráj uprostřed ničeho - Volcano Huts Island - Když jde blizard s vichřicí Island - Uvidět Skógar ... a uschnout Puťák pro psa

Hledat


Jak hledat Klíčová slova Klíčová slova obrázků Převodník jednotek

Co to tady je

O těchto stránkách Něco vás zaujalo, chcete mi něco napsat? Pošlete mi mail

RSS

RSS článků RSS fotek dne

 

 

(c) 2004-2024 Roman Hubáček