[bobroviny.cz] (c) 2004-2024 Roman Hubáček
switch to limited english version
 

Podvodní foťák

5.9.2004

Už jste někdy fotili pod vodou? Ne? Tak to zkuste, je to docela sranda.

Když jsme byli v Chorvatsku před pár lety, docela mě zaujalo potápění do mělkých vod u břehu a pozorování rybiček. Od pozorování je už jenom krůček k nápadu něco pod vodou vyfotit. Takže při poslední náštěvě Chorvatska jsem se trochu připravil a zakoupil speciální jednoúčelový podvodní foťák.

Podmořský útes

Zařízení stojí kolem 400Kč, je vyrobené z plastu, vybavené hejblem na přetáčení filmu a hejblem na udělání fotky. Uvnitř se nachází citlivý film (ISO 800) a jedna plastová čočka. Na fotoaparátu je napsáno, že obsah této krabičky je chráněn kromě plastu taky všelikými patenty a tedy že koukat dovnitř se zapovídá. Ve firmě, která film vyvolávala se na to ovšem nekoukali tak tragicky a zařízení mi na požádání vrátili, takže jsem ho mohl rozebrat a prozkoumat. Výsledek je vidět na následujícím obrázku.

Uvnitř není nic složitého, přetáčením filmu se natáhne pružina, která při stisku spouště otevře závěrku a film se osvítí. Doba osvitu je pravděpodobně kolem 1/100s, objektiv, dá-li se tak říkat té plastové čočce, je fixfokus zaostřený od jednoho metru do nekonečna. Expozice je ponechána na filmu, který si zjevně poradí díky velké expoziční pružnosti.

Podvodní foťák vcelku - Fuji Quicksnap Marine Jednotlivé součástky - Fuji Quicksnap Marine

Hlavní úskalí použití přístroje spočívá právě v tom, že se fotí pod vodou. První problém je, že bez brýlí není v hledáčku nic vidět. Pokud si je ale nasadíte, budete koukat do hledáčku z dálky a uvidíte jakýsi výřez. Takže zbytek scény si musíte domyslet.

Další problém spočívá v tom, že voda nadnáší. V praxi to vypadá tak, že je téměř nemožné zaujmout klidnou polohu ke kompozici, když vás to pořád táhne k hladině. Já jsem na to nakonec vyzrát tak, že jsem kdesi na dně našel kbelík vylitý betonem se zapuštěným madlem. Asi zbytek nějaké bójky. Potom už docela šlo ponořit se do vody, stabilizovat se u závaží a v klidu fotit, dokud nedojde dech.

Poslední problém, na který jsem narazil, je fixfokus od jednoho metru. Na suchu se metr odhadne docela snadno, ale pod vodou je to docela oříšek. Odměřoval jsem to docela složitě, maloval si po dně značky, ale stejně to občas nevyšlo. Taky by bylo fajn nějaký makro na menší ryby, ale to už bych chtěl asi moc.

Výsledné fotky docela překvapily. Samozřejmě se nedá očekávat, že kvalita bude vhodná na výstavu, ale do fotoalba zapadnou pěkně. Velice dobře dopadly fotky nad hladinou, z těch podvodních dopadly nejlíp ty, které byly blízko hladiny, takže bylo hodně světla. Každopádně to byla zajímavá zkušenost a pokud se moře nudíte, vřele doporučuji.

Tady si pěkně plavu Skalka s ježky - asi 2m pod hladinou

Na závěr chci ještě dodat, že stejně dobře se tento kousek dá použít třeba při splouvání řek, pokud se bojíte o utopení svého drahého foťáku.

Makarská riviéra - Chorvatsko

 

Navigace

Předchozí - Další
Časová osa Přehled všech článků Větší akce

Fotka dne

Související články

Jak se dřív fotilo Makarská riviéra Oslo Dubrovník Korsika barev a vůní

Nejnovější články

Island - Kaldur pottur nejen na plovárně Island - Malý ráj uprostřed ničeho - Volcano Huts Island - Když jde blizard s vichřicí Island - Uvidět Skógar ... a uschnout Puťák pro psa

Hledat


Jak hledat Klíčová slova Klíčová slova obrázků Převodník jednotek

Co to tady je

O těchto stránkách Něco vás zaujalo, chcete mi něco napsat? Pošlete mi mail

RSS

RSS článků RSS fotek dne

 

 

(c) 2004-2024 Roman Hubáček