[bobroviny.cz] (c) 2004-2024 Roman Hubáček
switch to limited english version
 

Jesenická šedesátka

3.7.2018 - 5.7.2018

Alice píše: Jesenická šedesátka je organizovaný dálkový pochod v Jeseníkách a já jsem v záchvatu optimismu a osobní ctižádosti nadhodila, že bychom to letos mohli jít. Jak se blížil termín akce, moje ctižádost zvolna klesala až hrozilo, že zmizí úplně. Naštěstí jsem se z toho nemusela vykroutit sama, protože nám vybouchlo hlídání, a tudíž jsme nikam nemohli kvůli objektivním důvodům. Rozhodla jsem se tedy využít ročního odkladu na přípravu a navrhla jsem, že bychom si trasu mohli projít sami, cvičně, a to na etapy (a u toho zkoumat, co to s náma udělá).

Hatě na hřebeni

Plán byl jasný - v úterý se dopravit na místo a vyzkoušet ubytování v romantickém hotelu Křížový Vrch. Ve středu přeběhout 40km přes Rejvíz a Šýcárnu na Červenohorské sedlo, ve čtvrtek dojít 20km ne do Jeseníku, páč hřeben známe nazpaměť, ale Josefovým dolem do Branné, tam si dát v Kolštejně nějakou tu delikatesu a dojet do Brna před setměním, abychom stihli uklidnit Mášu, že nebude doma sama.

Vyrazili jsme v úterý po práci, Roman rozhodl, že pojedeme vozem. Zaparkovali jsme u Kolštějna a Roman nadhodil, že půjdeme na pivo. To jsem rezolutně odmítla, protože nás měl čekat přesun vlakem do Jeseníku a na České Dráhy je lepší, když půjdeme střízliví. Ale dovolila jsem mu, aby zakoupil Dolmena v petce. Na nádraží jsme byli poinformováni, že vlak nejezdí, ale jezdí "náhradní autobusová doprava", ale "pospěšte si, autobus jezdí dřív, než je v jízdním řádu". Stáli jsme na zastávce přesně načas a byli napnutí, jestli už to jelo. Naštěstí tentokrát měl autobus 10 minut zpoždění a přijel. Zbyla na nás i volná místa a já jsem se dožadovala otevření Dolmena. Padl do nás nalačno raz, dva. V Jeseníku jsme vystupovali naprosto šťastní a veselí a to přesto, že už od nádraží bylo vidět, kde nocujeme (kóta 689). Roman zpíval "Jarošovský pivovar" a já jsem mu řekla, že je jak strýček Jonatán. Souhlasil se mnou, protože jde prý se svojí "malou opičkou". Nevím, co tím myslel.

Před hotelem Křížový vrch Veverka Tradiční sbírání borůvek

Hotel na Křížovém vrchu je takové malé alpské Rakousko. Netřeba jej tu mohutně vychvalovat, protože dobré zboží se chválí samo, a bylo plně obsazeno (měli jsme rezervaci, tak jsme se vlezli). Dovolím si ale vyzvednout, že hrnky na čaj tu mají 4dcl, kde u mě začíná rozumný objem.

Na 40ti kilometrový úsek jsme vyráželi o hodinu a půl později oproti plánu, šli jsme svižně. Jaké bylo moje zděšení, když po osmi kilometrech na Rejvízu byl rozcestník "Švýcárna 38km" a to jsme měli nocleh objednaný ještě 7km za Švýcárnou. Naštěstí hned na dalším rozcestníku bylo "Švýcárna 19km", to už tak hrůzostrašné nebylo. Bylo to dlouhé a bylo to do kopce a měla jsem čtyři puchýře, ale totální vyčerpání se nekonalo. A pak jsme zjistili, že to bylo nakonec "jen" 36km a že rychleji už jít nemůžu. Šli jsme to 8 hodin.

Lesy na hřebeni Ski areál Červenohorské sedlo S výhledem na vozku

Hotel Červenohorské sedlo je takové velké retro. Netřeba jej tu detailně popisovat, protože kdo přijede, uvidí sám, a stejně bylo plno. Dovolím si ale vyzvednout, že obsluha restaurace je velmi milá.

Hřeben a údolí Hučavy je nádherná cesta - slunce, skály, borůvky, pastviny, tunel, vodopád - prostě jedna trampská píseň by mi na to nestačila. V Kolštejně se delikatesa nekonala, nevařili. Ale v petkách měli navařeno alespoň pivo, takže jsme nakoupili "suvenýry" a vyrazili domů.

Motýl Příjemně chladný potůček Vrchol vozky, Ala na něm

Na závěr by to asi chtělo nějaké shrnutí, až budu zase příští rok plná optimismu máchat rukama nad registračním formulářem. Taaakže, Aluško, není to nezbytně nutné, abyste to za rok šli. Trasa pěkná, ale zase ne tak moc, že by se to muselo vidět ještě jednou. Je to daleko a je to do kopce. A pro splnění časového limitu by bylo nutné vyrážet v 6:00 a nepauzírovat (ani nespásat borůvky). No a kdyby ses náááhodou přece jenom přihlásila, tak si hlavně, hlavně!!! neber ty bílofialový běžecký boty.

Podrobnosti

Úterý 3.7.2018
Nádraží Jeseník - po modré značce - Křížový vrch (689m). 4km, asi 300 metrů výškových.
Středa 4.7.2018
Křížový vrch (689m) - kousek po modré, potom žlutá směr Dětřichov, potom zelená - Rejvíz - po žluté - Kazatelny (925m) - Kristovo loučení (1100m) - Videlský Kříž (930m) - Švýcárna (1315m) - po červené - Červenohorské sedlo (1013m). Kolem 36 kilometrů, výstup i sestup přibližně kilometr.
Čtvrtek 5.7.2018
Červenohorské sedlo (1013m) - po červené - Vřesová studánka (1290m) - odbočka na zelenou - Vozka (1377m) - po zelené kolem potoka Hučava a bývalého Josefova - Branná (580m). Nějakých 16km, výstup asi 400m, sestup kolem kilometru.

Mapa: KČT 55 - Hrubý Jeseník (1:50 000)

 

Navigace

Předchozí - Další
Časová osa Přehled všech článků Větší akce

Fotka dne

Související články

Poslední běžky Přechod do Branné S klukama na horách Veget na Paprsku Červenohorské sedlo - Ostružná

Nejnovější články

Island - Kaldur pottur nejen na plovárně Island - Malý ráj uprostřed ničeho - Volcano Huts Island - Když jde blizard s vichřicí Island - Uvidět Skógar ... a uschnout Puťák pro psa

Hledat


Jak hledat Klíčová slova Klíčová slova obrázků Převodník jednotek

Co to tady je

O těchto stránkách Něco vás zaujalo, chcete mi něco napsat? Pošlete mi mail

RSS

RSS článků RSS fotek dne

 

 

(c) 2004-2024 Roman Hubáček