[bobroviny.cz] (c) 2004-2023 Roman Hubáček
switch to limited english version
 

Zámecká perla za humny

16.6.2018 - 17.6.2018

Alice píše: Kdysi dávno ve věku bezdětném jsme s Romanem sjeli docela dost českých řek a tak jsem si myslela, že mě v oblasti českých toků nemůže nic překvapit. Ale to jsem se spletla. Jaké bylo moje překvapení, když Roman naplánoval vodáckou akci na Zámeckou Dyji a já jsem zjistila, že máme 20 minut od baráku pravý vodácký poklad. Voda je to klidná, sjízdná od Nových Mlýnů, na víkend s dětmi přímo ideální.

První lekce pádlování

Jako plavidlo Roman vypůjčil dvě Baraky. Trošku jsem trpěla pocitem méněcennosti, protože ani Honzík ani Daník nechtěli být v lodi se mnou. Jenom Roman chtěl být se mnou, ale to nešlo, protože jsme byli oba kormidelníci. Uplatila jsem teda Honzíka slibem, že bude můj nejoblíbenější plavčík, s čímž naštěstí souhlasil. A pak už jsme vypluli.

Lodě nafouknuty, všechno připraveno Spokojený Dan Zastávka v obci Bulhary Na Zámecké Dyji

Prvních 5 kilometrů je řeka široká a bezpečná, takže posádky se mohou vklidu sžít a naučit jet rovně, pokud možno po proudu. Tento úsek končí u hospody. Vyrazili jsme nadšení na oběd, abychom (naštěstí ještě před objednáním) zjistili, že máme pouze moji peněženku s 300,-. Kluci dostali smažáky, my s Romanem spásli "přízdobu".

A pak už se plulo dál. Řeka začala být úzká a plná překážek. Vymetla jsem svého plavčíka skoro každým křovím nad řekou. Ve chvíli, kdy Honzík začal protestovat, že by jel raději s tátou, jsme přistáli v kempu Nejdek. Roman si zaběhl 10 km zpátky pro auto a my jsme si zatím dali sváču a postavili stan. Jako vrchol večera jsem vytáhla gril a sýry a klobásy. Sbalila jsem všechno - podpalovač, sirky, uhlí, jen jsem nevzala baterky. A tak jsme večer seděli kolem značkového designového Lotus grilu a dmýchali a dmýchali, až nám dech docházel. A nakonec jsme plamínek vykřesali, takže hostina se konala.

V kempu Partie Bangu Romatický západ slunce

Večer jsme četli pohádky a poslouchali zpěváka z hospody, kde byla asi svatba, jak hrál za pomocí kláves Křesťana i Chinasky, a bylo nám prázdninově.

Ráno jsme sbalili, Roman převezl auto a zaběhl si opět desítku. Někde jsem se dočetla, jaké jsou výhody, když je partner běžec - nemá problém pro cokoliv zaběhnout :). Směrem k Lednici je řeka až snová - čápi, volavky, u chatiček lekníny a blatouchy. Kluci byli úplně nadšení, říkali, že teď už musíme jezdit na výlety jenom lodí a bylo jim líto, že kánoe nejsou naše a že je musíme vrátit. V Lednici jsme vylezli pro zmrzlinu a přemluvila jsem Dana, ať jde se mnou na pískové sochy. Pak se Honzík rozhodl vykoupat a tak nám za lodí plavalo štěně v oranžové záchranné vestě, a vjeli jsme do zámeckého parku, kde se musí přenášet docela dlouhý kus kolem kavárniček. Promenáda v plavkách s lodí kolem stolků s cappuccinem. A pak s druhou lodí a během toho se kluci stihli porvat, takže zámeckým parkem jsme propluli v poněkud dusné atmosféře dusného odpoledne. Ale když kolem nás prosvištěl parníček a jeho kapitán na nás zavolal "ahoooj! kolegové!", byl už i v našich lodích opět klid a mír.

Na to pádlo zahraju Vzhůru na další etapu Soulodíme Leknín Neúspěšný pokus o propíchnutí lodi

Zámecká Dyje se na svém konci vlévá do Staré Dyje, Stará Dyje u Janova hradu mizí. Teda nezmizí, ale takovým splazem se "včůrne" do Dyje. Auto lze k řece přistavit buď u Janova hradu nebo u silnice 422 u mostu na Staré Dyji. Vybrali jsme si kratší variantu, která však znamenala vypádlovat kilometr a půl proti proudu Staré Dyje. Svázali jsme lodě, kluky jsme nechali zahálet a opřeli se do toho jako zadní motory. Řeka není žádná divočina, tak nám to šlo dobře. Jen rybáři se nám smáli a volali na nás, že většinou se po řece jezdí směrem, kterým teče. A já jsem volala, že tahle řeka neteče, že tahle řeka stojí.

Písková socha Asi nějaký bůh Co všechno jde uplácat z písku

Na závěr je třeba vysušit a poskládat lodě. Je to ta největší pruda každého vodního putování a ta nás čekala dvojmo, a chlapci se u toho vytrvale rvali a mazali se bahnem. Ale ani tohle nás neodradilo a akci chceme určitě brzo zopakovat.

Honzík si musel zaplavat Odpočinek před čištěním a sušením lodí

 

Navigace

Předchozí - Další
Časová osa Přehled všech článků Větší akce

Fotka dne

Související články

Dyje - než se do Nových mlýnů vlije Lužnice aneb vodácká klasika Vltava Výlet do středověku Ohře

Nejnovější články

Puťák pro psa Cesta za Harry Potterem Vezmeme to od Počátků Hochkogel aneb uděláme si to pěkný! Orlí stezka aneb "jen aby to nebylo moc měkký"

Hledat


Jak hledat Klíčová slova Klíčová slova obrázků Převodník jednotek

Co to tady je

O těchto stránkách Něco vás zaujalo, chcete mi něco napsat? Pošlete mi mail

RSS

RSS článků RSS fotek dne

 

 

(c) 2004-2023 Roman Hubáček