[bobroviny.cz] (c) 2004-2024 Roman Hubáček
switch to limited english version
 

La douce France aneb
Jak dostat kola do letadla

2.9.2008 - 9.9.2008

Alice píše: Loni, když jsme končili cestu na kolech po jižní hranici ČR, začali jsme vymýšlet, kam příště. Už nevím, kdo z nás to plácnul první, ale padlo Provence. Původně jsme to mysleli z legrace a pak jsem začala (zase) pracovat na své francouzštině a plán začal dostávat obrysy. Několikrát se obrysovalo, že bysme jeli s koly s cestovkou, to jsme několikrát zamítli a nakonec jsem 14 dní dopředu šla shánět letenky.

Kavárna v Arles

Jak dostat kolo do letadla?

Není to tak složité, jak se původně zdálo. Chce to jen důkladnější předletovou přípravu. Nejdůležitější je zjistit, zda společnost, se kterou se letí, přepravuje nadměrná zavazadla. Pokud je cesta s přestupem (náš případ), je lepší všechny lety absolvovat s toutéž společností. Kolo je třeba uvést do rezervace a je dobré nechat si rezervaci společností potvrdit.

Kolo musí být zabaleno v krabici, stačí papírová. Na většině letišť lze krabici koupit za 5-10Euro. Do letištní krabice je třeba pouze odmontovat pedály a přední kolo. Krabice lze sehnat i u prodejců kol, nám ji dali zadarmo, ale rozměrově byla menší a kolo jsme museli rozebrat na kostru. Do letadla musí mít kolo vypuštěné duše, prý kvůli tlaku v zavazadlovém prostoru.

Chudák moje kolo já s kompletní bagáží Alice cyklistkou

Doporučuji krabici vlastnoručně zalepit (vlastní páskou), protože se ukázalo, že o balení se pak už nikdo nestará a na letišti v Marseille neměli ani tu pásku. Při výdeji letenek je pak třeba zaplatit příplatek za kola. Cena se určuje podle váhy a vzdálenosti. Kola se musí zavést na speciální scanner, kde je přebere ochranka et voilá to je vše. Trochu jsme se báli, jestli opravdu doletí zároveň s náma. Ještě poznámka, že s kolem se nakládá jako s ostatními zavazadly, a ani nálepka "křehké" nezaručí, že se s ním nebude házet. Naštěstí to odnesly jen krabice.

La douce France

Provence je jeden z 22 regionů Francie (jen pro úplnost, Francie má dohromady regionů 26, ale 4 leží v zámoří). Provence je populární zřejmě proto, že je tam teplo, je tam moře, roste tam levandule, jsou tam známá města a historické památky. Celý název je Provence-Alpes-Côte d´Azur, což samo napovídá, že region se dá dále rozdělit.

Výhled na Marseilleské letiště O tomhle Ala tvrdí, že je to Rododendron Přístav v Berre l'Etang

Z mého pohledu jsou tu 3 různé oblasti:

  1. (Alpes-de-Haute-Provence) Provence-Alpes aneb horní Provence leží ve vnitrozemí, vyznačuje se vyšší nadmořskou výškou, farmářskými usedlosti, poli levandule a vinicemi.
  2. (Côte-d´Or) Côte d´Azur - Azurové pobřeží, kde je moře, skály, Cannes, St. Tropez, Nice.
  3. Bouches-du-Rhône - ústí Rhony, historická města, římské památky, národní park Camarque.

Vzhledem k poloze letiště v Marseille jsme se rozhodli pro Bouches-du-Rhône. Ve všech regionech se pak nacházejí Boulangerie-Patiserie, kvalitní vína, tržiště, kultura stolování a zvlášť na dovolené tu čas plyne jaksi pomaleji (což se o provozu na silnici říct nedá, ale o tom až v pokračování).

Kamenná architektura Další ukázka zajímavé architektury Květinová okna v Provence

Provence - První kilometry

Trasa naší cesty

Ačkoli to tak vůbec nevypadá, trasa je okružní, a její začátek je vpravo dole, na letišti v Marseille (které je od Marseille ještě pěkně daleko). Protože jsme dorazili navečer, jenom jsme se přesunuli do kempu ve vesnici Vitrolles, vzdálené asi 4km.

Další den jsme přejeli asi 100km západně, do kempu u Arles, kde jsme se utábořili na čtyři noci. Odtud jsme potom podnikali průzkumné výlety do okolí, buď přímo do Arles, národního parku Camarque nebo na sever do Tarasconu a Avignonu.

Google Mapy můžete aktivovat kliknutím na obrázku

 

Navigace

Předchozí - Další
Časová osa Přehled všech článků Větší akce

Fotka dne

Související články

Provence - První kilometry Provence - Kam nás kola zanesla Marseille a moře Vysočina od pískoviště k pískovišti Toulovcovy maštale

Nejnovější články

Island - Kaldur pottur nejen na plovárně Island - Malý ráj uprostřed ničeho - Volcano Huts Island - Když jde blizard s vichřicí Island - Uvidět Skógar ... a uschnout Puťák pro psa

Hledat


Jak hledat Klíčová slova Klíčová slova obrázků Převodník jednotek

Co to tady je

O těchto stránkách Něco vás zaujalo, chcete mi něco napsat? Pošlete mi mail

RSS

RSS článků RSS fotek dne

 

 

(c) 2004-2024 Roman Hubáček