[bobroviny.cz] (c) 2004-2024 Roman Hubáček
switch to limited english version
 

Babí Lom

13.5.2006

Další rozhledna. Navíc výlety na jaře jsou vždycky příjemné, i když je to jenom na půl dne. Po cestě jsme ještě potkali poutní kostel ve Vranově.

Nová rozhledna na místě Ripkovy vyhlídky

Vláček do České nás svezl za levný, osmikorunový lístek - je to vlastně prvně, co jsem použil služeb nového integrovaného systému dopravy. Hned za nádražím začínají Lelekovice, odkud vede cesta dlouhým krpálem až na rozhlednu. Kolem věžičky poskakoval jakýsi děda a pořád něco měřil. Dole mají napsáno, že tam straší, tak možná mysleli onoho dědu.

Výhled na Českou a Kuřim (uprostřed)

Další cestička pokračuje asi kilometr příjemně skalnatým a rozmanitým terénem. Horská koza by měla pré, však to Alici pěkně lezlo. Na vrcholu Babího lomu jsme potkali rodinku, která právě zjistila, že tahle cesta není opravdu dobře schůdná s kočárkem. Ona by schůdná byla, jenom by asi bylo potřeba ho celou cestu nést.

Hřeben Babího lomu Jedna z věží Vranovské "katedrály" Celkem bohatá výzdoba interiéru

Dál už nás nečekalo nic moc zajímavého, kromě pěkného, velikého kostela ve Vranově. Přímo pod ním se nachází pěkná hospůdka. Kombinace gulášové polívky s výhledem na poutní místo není vůbec k zahození.

Ala je z toho na větvi Jedna jarní kytička, je jich všude plno

Podrobnosti

Babí lom: Skalnatý hřeben nad obcí Lelekovice, leží severně od Brna. Dosahuje nadmořské výšky 562 metrů. V 60. letech 19. století tady byly vybudovány turistické cesty, v roce 1882 je doplnily dvě vyhlídkové věže - na vrcholu Babího lomu dřevěná Rohrerova vyhlídka, na jižním vrcholu krytý dřevěný pavilon, Ripkova vyhlídka. Od roku 1961 stojí na jižním vrcholu nová vyhlídková věž - viz obrázek. Na hlavním vrcholu nezůstalo nic.

Vranov u Brna: Poutní místo, kostel z 13. století. Stránky farního kostela Panny Marie

Trasa: Česká - Lelekovice - po červené - Babí Lom - Vranov - po zelené - Útěchov. 9km.
Mapa: KČT 85 - Okolí Brna - Svratecko (1:50 000)

 

Navigace

Předchozí - Další
Časová osa Přehled všech článků Větší akce

Fotka dne

Související články

Rozhledna na Klucanině Poslední běžky Rozhledna Horní les Několik jarních kytiček Řikonín - Tišnov

Nejnovější články

Island - Kaldur pottur nejen na plovárně Island - Malý ráj uprostřed ničeho - Volcano Huts Island - Když jde blizard s vichřicí Island - Uvidět Skógar ... a uschnout Puťák pro psa

Hledat


Jak hledat Klíčová slova Klíčová slova obrázků Převodník jednotek

Co to tady je

O těchto stránkách Něco vás zaujalo, chcete mi něco napsat? Pošlete mi mail

RSS

RSS článků RSS fotek dne

 

 

(c) 2004-2024 Roman Hubáček