[bobroviny.cz] (c) 2004-2023 Roman Hubáček
switch to limited english version
 

Rozhledna Horní les

21.1.2006

Kolega Martin je z Víru a už skoro rok se domlouváme, že dojedu prozkoumat údajně fantastické okolí jeho rodiště. Konečně uzrál čas, sedím ve vlaku směrem do Nedvědic a koukám do údolí Svratky. Sněhu je habaděj.

Rozhledna Horní les

Alice sice dorazila na nádraží, ale vypadala tak bídně a unaveně, že místo do vlaku si šla domů lehnout a trochu se dospat. Martin čeká ve Víru, kde není signál, takže musím jet aspoň já. Nedá se nic dělat, bude pánská jízda.

Martin razí stopu Chlum Strom na mezi Vane vítr z polí

Dál všechno probíhá podle plánu, autobus v Nedvědicích přijel včas a Martin byl taky na místě. Nabízí dvě vyrianty, z nichž vybíráme rozhlednovou. Mapu nemáme, ale to by nemělo vadit, rozhledna by měla být vidět zdaleka, což se potvrdilo.

Stoupání bylo poměrně příjemné, sníh lepil jako lepidlo, stromečkování nebylo třeba, i svah pro sjezdovky jsme vypochodovali bez ztráty kytičky. Krajina je pěkně zvlněná a Vír leží přímo u přehrady, v údolí. Na kopci jsme se hladce zorientovali, všechno máme jako na dlani, i rozhledna v dálce je pěkně vidět. Stopa nikde, začíná brodění. Střídáme se, cesta rychle utíká.

Pod rozhlednou Schodiště na rozhlednu (201 schodů/38 metrů)

Kousek za Chlumem jsme se napojili na modrou značku, vypadala, že vede naším směrem. Nakonec se ukázalo, že vede přesně tam, kam potřebujeme. Rozhledna je ale parádní, lezení nahoru bylo sice trochu dobrodružné, ale výhled stál za to. Radost pohledět.

Dole pod rozhlednou jsme si všimli, že do jedné z našich stop (přes půl metru hluboké) zapadla malá myš. Udělali jsme cestičku, ale dost dlouho trvalo, než myš naši překážkovku zvládla. Aspoň byl čas udělat nějaký ten obrázek.

Dolů to jde dobře Myš Sníh kvalitně lepí, možná jsme měli namazat

Cesta zpátky stála zato. Cestou tam jsme si vyšlapali krásnou stopu. Skoro pořád z kopce ve vyjetých kolejích, pěkná odměna za dopolední dřinu. Vypadá to, že Martin při líčení krás jejich okolí moc nepřeháněl, fakt je to tam moc pěkný, navíc nikde ani noha.

Podrobnosti:

Doprava z Brna: Vlak do Nedvědic - autobus do Víru, přestup na nádraží ČD v Nedvědicích. Jezdí ráno (spoj v 7.00) a večer.

Trasa: Vír - kolem sjezdovky přímo nahoru na planiny kolem Chlumu - směr na rozhlednu, která je vidět zdaleka - napojit cestou na modrou značku, která vede k rozhledně. Délka cesty včetně návratu je asi 15km.

O rozhledně: Podle cedule pod rozhlednou je Horní les je nejvyšším bodem Svratecké hornatiny. Vrchol kopce je 774 metrů nad mořem a už asi 200 let stojí na vrcholu měřičská věž. Poslední dřevěná věž výšky 38 metrů, byla postavená roku 1969 a se stala obětí mrazů. Roku 2000 byla stržena. Na jejím místě nyní stojí kovová věž vysoká 59 metrů. Z rozhledy je skvělý výhled, za dobrého počasí je prý možné vidět Jeseníky, Králický Sněžník a Krkonoše. Bych chtěl teda vidět.

Mapa: neměli jsme žádnou s sebou a problémy s navigací nebyly. Pro zájemce, kteří bez mapy ni krok, by měla stačit KČT 50

 

Navigace

Předchozí - Další
Časová osa Přehled všech článků Větší akce

Fotka dne

Související články

Předsilvestové běžky Na Tři Studně Běžky na Vysočině Ve vyšlápnutých stopách Nové Město s Danem

Nejnovější články

Puťák pro psa Cesta za Harry Potterem Vezmeme to od Počátků Hochkogel aneb uděláme si to pěkný! Orlí stezka aneb "jen aby to nebylo moc měkký"

Hledat


Jak hledat Klíčová slova Klíčová slova obrázků Převodník jednotek

Co to tady je

O těchto stránkách Něco vás zaujalo, chcete mi něco napsat? Pošlete mi mail

RSS

RSS článků RSS fotek dne

 

 

(c) 2004-2023 Roman Hubáček