[bobroviny.cz] (c) 2004-2023 Roman Hubáček
switch to limited english version
 

Ohňostroj nad Petrovem

19.5.2006

V Brně jsou zase jakési slavnosti, u jejichž příležitosti se obvykle vystřílí do vzduchu spousta peněz. Náhodou jsem se o tom dozvěděl, takže jsem si zařídil strategické místo s vyhlídkou a vyčkával.

Noční snímeček Petrova

Stál jsem na zarostlé planýrce poblíž Zvonařky. To je oblast, kterou se zatím nepodařilo zastavět, takže je odtud na Petrov parádní výhled. Asi deset minut před začátkem se mě pokusil přejet nějaký blázen v Mercedesu, kterému se nejspíš těch dvacet metrů nechtělo jít pěšky. Naštěstí uvázl ve zmoli.

Ohňostroj Ohňostroj Ohňostroj Ohňostroj

Pak ohňostroje vypukly a bylo to pěkné. Vzhledem k tomu, že jsem se zabýval foťákem, jsem si úžasných scenérií užil až dodatečně doma. V teple, kde nefouká a nejsou davy lidí.

Jak jsem to fotil

Základem každého nočního focení je upevnění foťáku na nějaký pevný podstavec. Nejlepší je stativ. Zde by údajně mělo platit, že stativ by měl být drahý a těžký, proti čemuž jsem vymyslel protipoučku, totiž že blbý stativ pořád mnohem lepší, než žádný. Jinými slovy, používám W351 firmy Fomei, měl jsem ho ke kompaktu, používám ho i k Nikonu D70, který je dobře dvakrát těžší, než tento stativ. Zase je to asi nejlevnější stativ na trhu.

Foťák jsem zaostřil na nekonečno, protože jsem byl určitě víc než 100 metrů daleko. I při otevřené cloně (f4.5) vyhází nejdelší hyperfokální vzdálenost kolem 70 metrů. Potom jsem během focení laboroval s clonou (otevřenější clona = jasnější stopy rachejtlí) a časem, který ovlivňuje délku stopy.

Obrázky v tomto článku jsou foceny s clonou 14 - 18, časy 1.5 - 2 sekundy. Clona bych řekl celkem vyhovuje, čas by byl asi lepší o něco kratší.

 

Navigace

Předchozí - Další
Časová osa Přehled všech článků Větší akce

Fotka dne

Související články

Ohňostroje v Brně

Nejnovější články

Puťák pro psa Cesta za Harry Potterem Vezmeme to od Počátků Hochkogel aneb uděláme si to pěkný! Orlí stezka aneb "jen aby to nebylo moc měkký"

Hledat


Jak hledat Klíčová slova Klíčová slova obrázků Převodník jednotek

Co to tady je

O těchto stránkách Něco vás zaujalo, chcete mi něco napsat? Pošlete mi mail

RSS

RSS článků RSS fotek dne

 

 

(c) 2004-2023 Roman Hubáček