[bobroviny.cz] (c) 2004-2024 Roman Hubáček
switch to limited english version
 

Sníh na Tonionu

8.6.2005

Doktor Podešva a smečka jeho věrných, vyschlých a vytrvalých staříků vyráží rok co rok na různé málo známé alpské vrcholy. Koná tak pod hlavičkou VUT, takže se těchto akcí občas účastní i někdo mladší 60 let.

Něco jako kruhový výhled

Tentokrát je na řadě vrcholek Tonion na stejnojmeném pohoříčku, které se nalézá několik kilometrů od známého města Mariazell ve středním Rakousku. S podobnými akcemi máme už nějaké zkušenosti, takže nám v batohu rozhodně nechybí pláštěnka ani rukavice. Počasí nevypadá nic moc, i heslo zájezdu zní: "A teď už jen to počasí".

Krávy nevěřícně zírají A něco z jarní květeny Déšť se mění v sníh

Za mírného deště a útrpných pohledů krav z okolí vyrážíme vzhůru. Je pořádná kosa, déšť se brzy mění ve sněhové vločky. Mohlo nás varovat už to, že v propozicích byly inzerovány "kruhové výhledy". Ještě nikdy jsem nezažil pěkné počasí na vrcholu s kruhovými výhledy a ani tento nebude výjimka. V polovině stoupání nás opouští několik souputníků se slovy, že kvůli mlze se na vrchol štrachat nebudou, a obejdou pohoří spodem. Ostatní stoupáme dál, včetně nezničitelného jezevčíka Erika. Tento pes vesele skákal přes kameny a ve sněhu, při každé zastávce potom vyžadoval, aby mu někdo házel klacky.

Nezničitelný jezevčík Erik Bobr na vrcholu - ten výhled do okolí Místní rozcestníky

Výhled z vrcholu byl skutečně impozantní, dohlednost přibližně pět metrů, paráda. Sestup už potom nečinil žádné problémy, za chvilku jsme byli dole. Bohužel ve špatném údolí. Tam Erik hrdinně vybojoval vítěznou bitvu s čtyřikrát větším psem, než jsme mohli pokračovat. Pak už nám nestálo v cestě nic.

Proti předchozímu Schneebergu byla tato akce zajímavá změna, hlavně teplota byla asi o 30 stupňů nižší. Za jedenáct dní pěkná změna.

Informace o cestě

Trasa: Niederalp (1224m) - značka 405,406 - Wetterl (1352m) - křižovatka značek pod Tonionem - značka 428 - Tonion (1699m) - Tonionhütte (1429m) - Stromminger
Mapa: Freytag&Berndt WK041 (1:50000)

 

Navigace

Předchozí - Další
Časová osa Přehled všech článků Větší akce

Fotka dne

Související články

Gippel a Göller Alpenwander na Hochschwab Waxeneck Alpenwander revival Orlí stezka aneb "jen aby to nebylo moc měkký"

Nejnovější články

Island - Kaldur pottur nejen na plovárně Island - Malý ráj uprostřed ničeho - Volcano Huts Island - Když jde blizard s vichřicí Island - Uvidět Skógar ... a uschnout Puťák pro psa

Hledat


Jak hledat Klíčová slova Klíčová slova obrázků Převodník jednotek

Co to tady je

O těchto stránkách Něco vás zaujalo, chcete mi něco napsat? Pošlete mi mail

RSS

RSS článků RSS fotek dne

 

 

(c) 2004-2024 Roman Hubáček