[bobroviny.cz] (c) 2004-2023 Roman Hubáček
switch to limited english version
 

Sníh na Tonionu

8.6.2005

Doktor Podešva a smečka jeho věrných, vyschlých a vytrvalých staříků vyráží rok co rok na různé málo známé alpské vrcholy. Koná tak pod hlavičkou VUT, takže se těchto akcí občas účastní i někdo mladší 60 let.

Něco jako kruhový výhled

Tentokrát je na řadě vrcholek Tonion na stejnojmeném pohoříčku, které se nalézá několik kilometrů od známého města Mariazell ve středním Rakousku. S podobnými akcemi máme už nějaké zkušenosti, takže nám v batohu rozhodně nechybí pláštěnka ani rukavice. Počasí nevypadá nic moc, i heslo zájezdu zní: "A teď už jen to počasí".

Krávy nevěřícně zírají A něco z jarní květeny Déšť se mění v sníh

Za mírného deště a útrpných pohledů krav z okolí vyrážíme vzhůru. Je pořádná kosa, déšť se brzy mění ve sněhové vločky. Mohlo nás varovat už to, že v propozicích byly inzerovány "kruhové výhledy". Ještě nikdy jsem nezažil pěkné počasí na vrcholu s kruhovými výhledy a ani tento nebude výjimka. V polovině stoupání nás opouští několik souputníků se slovy, že kvůli mlze se na vrchol štrachat nebudou, a obejdou pohoří spodem. Ostatní stoupáme dál, včetně nezničitelného jezevčíka Erika. Tento pes vesele skákal přes kameny a ve sněhu, při každé zastávce potom vyžadoval, aby mu někdo házel klacky.

Nezničitelný jezevčík Erik Bobr na vrcholu - ten výhled do okolí Místní rozcestníky

Výhled z vrcholu byl skutečně impozantní, dohlednost přibližně pět metrů, paráda. Sestup už potom nečinil žádné problémy, za chvilku jsme byli dole. Bohužel ve špatném údolí. Tam Erik hrdinně vybojoval vítěznou bitvu s čtyřikrát větším psem, než jsme mohli pokračovat. Pak už nám nestálo v cestě nic.

Proti předchozímu Schneebergu byla tato akce zajímavá změna, hlavně teplota byla asi o 30 stupňů nižší. Za jedenáct dní pěkná změna.

Informace o cestě

Trasa: Niederalp (1224m) - značka 405,406 - Wetterl (1352m) - křižovatka značek pod Tonionem - značka 428 - Tonion (1699m) - Tonionhütte (1429m) - Stromminger
Mapa: Freytag&Berndt WK041 (1:50000)

 

Navigace

Předchozí - Další
Časová osa Přehled všech článků Větší akce

Fotka dne

Související články

Gippel a Göller Alpenwander na Hochschwab Waxeneck Orlí stezka aneb "jen aby to nebylo moc měkký" Alpenwander revival

Nejnovější články

Puťák pro psa Cesta za Harry Potterem Vezmeme to od Počátků Hochkogel aneb uděláme si to pěkný! Orlí stezka aneb "jen aby to nebylo moc měkký"

Hledat


Jak hledat Klíčová slova Klíčová slova obrázků Převodník jednotek

Co to tady je

O těchto stránkách Něco vás zaujalo, chcete mi něco napsat? Pošlete mi mail

RSS

RSS článků RSS fotek dne

 

 

(c) 2004-2023 Roman Hubáček