[bobroviny.cz] (c) 2004-2023 Roman Hubáček
switch to limited english version
 

Ramzová

17.12.2005 - 20.12.2005

Posledních pár týdnů se mi nějak nahrnulo pořád nějakého zařizování, takže jsme nikde nebyli. Mezitím napadl sníh, takže vyrážíme do Jesníků. Pro zpestření a zajímavé situace jsme zvolili ubytování na Šeráku.

Šerák je druhý nevyšší kopec v Jeseníkách a kousek pod vrcholem leží Chata Jiřího. Skoro nahoru naštěstí jede lanovka z Ramzové. Dolní část je bez problémů, lanovka tam jede pořád a je to dvousedačka. Dál je to horší, buď se dá kotvou, která nejede až nahoru, nebo jednosedačkou, která občas nejede vůbec.

Východ slunce za Chatou na Šeráku

Takže jsme koupili celodenní permanentku (budeme přece odpoledne jezdit) a vzhůru. Jednosedačka ovšem stojí a obsluha vydává rozporuplné informace. Pojede to - nepojede to - zamrznul motor - nene, motor je v pořádku, ale na sloupech je led - oklepou ho - nepůjde to - přijede kolega zhora - někde se zdržel apod. Druhá možnost byla kotva, ale s plnou bagáží a snowboardem pod paží - moc se nám do toho nechtělo. Podle informací jsme se různě přezouvali a chystali na druhou variantu. Asi po hodině, když jsme vykročili ke kotvě, přiřítil se na skůtru kolega zhora. A lanovku pustil.

Jesenická krajina - výhled z vlaku někde u Ostružné já s rozcestníkem Směrem na Keprník

Sněhové podmínky vyšly skvěle, pořád sněžilo, takže jsme si užívali spousty nového sněhu. Na běžky tak ani moc nedošlo, jenom v neděli jsme vyrazili na malý výlet po hřebeni.

Záchrana čokoládičky

Před víkendem plnily hlavní zprávy všech televizních stanic varování před uragánem, který se žene naší republikou. V noci na pondělí konečně začalo foukat, takže zprávy jistě nelhaly. Vítr byl tak silný, že nám sfouknul i ledové čokoládičky, které jsme chladili za oknem. Spadly dvě patra dolů, do hlubokých závějí kolem chaty. A to byla výzva. V noci jsem se neklidně převaloval a přemýšlel o záchraně.

Ráno už jsem to nemohl vydržet, oblékl se jako Amundsen a šel se čvachtat do sněhových závějí. Místy jsem sice zapadal až po zadek, ale čokoládičky jsem zachránil. Hrdinský skutek, ho ho ho.

Náladovka z hřebene Nafoukané závěje Záchrana čokoládičky

Vysoká škola snowboardu

Zkušenosti z velikonoc nás poučily, takže jsme se rozhodli sestoupit už ráno a použít služeb úschovny. Alice se rozhodla, že já to sjedu s batohem na snowboardu, ona s batohem na lyžích. A aby to neměla tak jednoduché, vezme do rukou ještě balík s běžkama.

Dolní část sjezdovky na Ramzové Alice na sjezdovce

Sjezd byl tedy dost drastická záležitost. Nahoře byly pomocí sněžných děl pečlivě vyrobeny ledové plotny, takže začátek byl pouze pro otrlé. Ala při pádech velice efektně odhazovala balík běžek, já jsem si zase připadal po každém pádu jako brouk, kterého někdo zlý otočí na záda.

Učení ale dělá mistra, takže spodní část sjezdovky už jsem sjel naprosto bez pádu, dokonce jsem si vzal od Aly běžky. Divné je, že se mi s nimi jelo spíš lépe - možná pomáhaly stejně jako tyč provazochodci. S vlakem ale narozdíl od velikonoc nebyly žádné problémy.

Užitečné informace

Sjezdovky: na Ramzovéje asi nejdelší sjezdovka v Jeseníkách, převýšení necelých 600m, asi 2.5 kilometru dlouhá. Vleky jsou rozděleny na dvě části, dolní je dvousedačka na Čerňavu, horní je kotva na Mračnou horu. Paralelně s kotvou je jednosedačka, která ale končí asi o 800m dál, pod Šerákem. Sjezd zhora ze Šeráku není moc příjemný, místy je to do kopce a tak je potřeba šlapat. Kromě těchto vleků je na Ramzové ještě několik kratších (asi tři v dolní části a jeden v horní - většinou pomy).

Sjezdovka je nahoře prudší, dole pak už jenom mírnější dojezd. Skoro všude je dvojitá, asi 2x20m na šířku, tu a tam se dá přejet mezi proudy.

Spojení: v Ramzové je zastávka vlaku - každodenní rychlík od Brna přijíždí v 9.30, zpět jede v 15.50. Určitě se dá i autem, dole u stanice dvousedačky jsou velká parkoviště.

Ubytování: Chata na Šeráku - celkem pohodová chata se špatným přístupem. Je potřeba vyjet lanovkou (jedna jízda za 120Kč), potom dojít pár set metrů pěšky. Ubytování stojí něco přes 300Kč i se snídaní. Sprchy s příjemně horkou vodou. Dobrý nástup na hřebenovku přes Hrubý Jeseník.

Mapa: KČT 55 - Hrubý Jeseník (1:50 000)

 

Navigace

Předchozí - Další
Časová osa Přehled všech článků Větší akce

Fotka dne

Související články

Jeseníky Velikonoční Jeseníky Zimní Keprník Přechod do Branné Na Keprník

Nejnovější články

Puťák pro psa Cesta za Harry Potterem Vezmeme to od Počátků Hochkogel aneb uděláme si to pěkný! Orlí stezka aneb "jen aby to nebylo moc měkký"

Hledat


Jak hledat Klíčová slova Klíčová slova obrázků Převodník jednotek

Co to tady je

O těchto stránkách Něco vás zaujalo, chcete mi něco napsat? Pošlete mi mail

RSS

RSS článků RSS fotek dne

 

 

(c) 2004-2023 Roman Hubáček