[bobroviny.cz] (c) 2004-2020 Roman Hubáček
switch to limited english version
 

New York

1.6.2008

Když jsme si vyřizovali letenku do USA, zpáteční let vyšel s velkým přestupem v New Yorku. Asi devět hodin. Napadlo nás využít přestávky na bleskový průlet městem, a kouknout nahoru na Manhattanu. Když je člověk dobře vyspaný, připadá mu to jako dost dobrý nápad.

Konec Manhattanu, vpravo Socha svobody

Den odletu z Phoenixu jsme strávili intenzivním balením, posledním velkým prádlem, předáváním hotelového pokoje, vracením auta a odbavováním na letišti. Malý Boeing 737 odlétal o půl jedenácté večer. Let trvá šest hodin, ale přeletí dvě časová pásma, takže v New Yorku jsme přistávali už za světla, kolem sedmé ráno. V letadle se mi spát nechtělo, let jsme proklábosili s angličankou Tashou. Zato ráno jsem měl pocit dobře uleželé zombie, který mě neopustil celý pobyt v New Yorku.

Sychravé ulice pod mrakodrapy Blížíme se k Empire State Building Výhled na malé mrakodrapy (špice vpravo je Chrysler Building) Přímo pod Empire State Building

Letiště JFK je od Manhattanu dost daleko. Skoro hodinu trvalo se z něj vymotat a dostat se na přestupní stanici metra. Sympatická černoška v kukani dlouho nemohla pochopit, že nevíme, jak v New Yorku funguje metro, natož jaké lístky potřebujeme k cestě na Manhattan. Nakonec z budky vylezla a ukázala nám, kterou z asi dvou set možností máme zvolit. Metro vypadalo odporně, jako ze špatného komixu. Jezdicí schody nejezdily a krysy pobíhající po perónu se nám očividně vysmívaly.

Socha svobody v dálce

Během další hodiny v metru se mi podařilo asi pětkrát usnout, přestože jsem stál. Dále to pokračovalo velmi podobně, město si vybavuju jako sérii flashbacků: světla v metru - vylézáme na Manhattanu - ulice dole jsou smradlavé a sychravé, všechno je ve stínu věžáků - probouzím se na kameni v Central Parku - policajti na každém rohu, obvykle ve větším počtu - Rockefeller Centrum - lavička v parku pod Empirem - nekonečná hadovitá fronta v Empire State Building - rychlovýtah jedoucí asi 10 pater za vteřinu - výhled na město z 400 metrové výšky mrakodrapu - pochybné bistro s ohromnými cenami za smažený toast se smaženými hranolkami a smaženým kečupem - drobná ulička jménem Broadway.

Mrakodrapy Vzorky Mrakodrapy

Checkout a nástup do Airbusu ČSA byl potom něco jako vysvobození, jakmile jsem našel svoje místo, okamžitě jsem usnul a probudil se v Praze. Říká se, že zážitek nemusí být pozitivní, ale hlavně silný. Tahle návštěva největšího města ameriky mezi takové zážitky rozhodně patří.

Joshua Tree - Cestování po Americe

 

Navigace

Předchozí - Další
Časová osa Přehled všech článků Větší akce

Fotka dne

Související články

I want to be a part of it New York, New York! Kaktusové město Lezení v Arizoně Superstition Mountains Phoenix

Nejnovější články

Nesjedeš dvakrát stejnou řeku Alpenwander revival Veget na Paprsku Celostátní karanténa Přes Rychlebky

Hledat


Jak hledat Klíčová slova Klíčová slova obrázků Převodník jednotek

Co to tady je

O těchto stránkách Něco vás zaujalo, chcete mi něco napsat? Pošlete mi mail

RSS

RSS článků RSS fotek dne

 

 

(c) 2004-2020 Roman Hubáček