[bobroviny.cz] (c) 2004-2024 Roman Hubáček
switch to limited english version
 

New York

1.6.2008

Když jsme si vyřizovali letenku do USA, zpáteční let vyšel s velkým přestupem v New Yorku. Asi devět hodin. Napadlo nás využít přestávky na bleskový průlet městem, a kouknout nahoru na Manhattanu. Když je člověk dobře vyspaný, připadá mu to jako dost dobrý nápad.

Konec Manhattanu, vpravo Socha svobody

Den odletu z Phoenixu jsme strávili intenzivním balením, posledním velkým prádlem, předáváním hotelového pokoje, vracením auta a odbavováním na letišti. Malý Boeing 737 odlétal o půl jedenácté večer. Let trvá šest hodin, ale přeletí dvě časová pásma, takže v New Yorku jsme přistávali už za světla, kolem sedmé ráno. V letadle se mi spát nechtělo, let jsme proklábosili s angličankou Tashou. Zato ráno jsem měl pocit dobře uleželé zombie, který mě neopustil celý pobyt v New Yorku.

Sychravé ulice pod mrakodrapy Blížíme se k Empire State Building Výhled na malé mrakodrapy (špice vpravo je Chrysler Building) Přímo pod Empire State Building

Letiště JFK je od Manhattanu dost daleko. Skoro hodinu trvalo se z něj vymotat a dostat se na přestupní stanici metra. Sympatická černoška v kukani dlouho nemohla pochopit, že nevíme, jak v New Yorku funguje metro, natož jaké lístky potřebujeme k cestě na Manhattan. Nakonec z budky vylezla a ukázala nám, kterou z asi dvou set možností máme zvolit. Metro vypadalo odporně, jako ze špatného komixu. Jezdicí schody nejezdily a krysy pobíhající po perónu se nám očividně vysmívaly.

Socha svobody v dálce

Během další hodiny v metru se mi podařilo asi pětkrát usnout, přestože jsem stál. Dále to pokračovalo velmi podobně, město si vybavuju jako sérii flashbacků: světla v metru - vylézáme na Manhattanu - ulice dole jsou smradlavé a sychravé, všechno je ve stínu věžáků - probouzím se na kameni v Central Parku - policajti na každém rohu, obvykle ve větším počtu - Rockefeller Centrum - lavička v parku pod Empirem - nekonečná hadovitá fronta v Empire State Building - rychlovýtah jedoucí asi 10 pater za vteřinu - výhled na město z 400 metrové výšky mrakodrapu - pochybné bistro s ohromnými cenami za smažený toast se smaženými hranolkami a smaženým kečupem - drobná ulička jménem Broadway.

Mrakodrapy Vzorky Mrakodrapy

Checkout a nástup do Airbusu ČSA byl potom něco jako vysvobození, jakmile jsem našel svoje místo, okamžitě jsem usnul a probudil se v Praze. Říká se, že zážitek nemusí být pozitivní, ale hlavně silný. Tahle návštěva největšího města ameriky mezi takové zážitky rozhodně patří.

Joshua Tree - Cestování po Americe

 

Navigace

Předchozí - Další
Časová osa Přehled všech článků Větší akce

Fotka dne

Související články

I want to be a part of it New York, New York! Kaktusové město Lezení v Arizoně Superstition Mountains Phoenix

Nejnovější články

Island - Kaldur pottur nejen na plovárně Island - Malý ráj uprostřed ničeho - Volcano Huts Island - Když jde blizard s vichřicí Island - Uvidět Skógar ... a uschnout Puťák pro psa

Hledat


Jak hledat Klíčová slova Klíčová slova obrázků Převodník jednotek

Co to tady je

O těchto stránkách Něco vás zaujalo, chcete mi něco napsat? Pošlete mi mail

RSS

RSS článků RSS fotek dne

 

 

(c) 2004-2024 Roman Hubáček