[bobroviny.cz] (c) 2004-2024 Roman Hubáček
switch to limited english version
 

Zion National Park

3.5.2008 - 5.5.2008

Alice píše: Od Grand Canyonu jsme vyrazili dál na sever a přejezdem řeky Colorado jsme překročili hranici Arizona - Utah. Cesta vedla přes Painted Dessert a pak planinami, přes které se dřív proháněli bizoni.

Výhled z Observation Pointu, naproti je Angel's Landing

Občas jednotvárnou silnici zpestřila indiánská budka, kde se dají koupit suvenýry ručně vyráběné kmenem Navahů. Budky jsou většinou opuštěné, prodej probíhá jen pokud u budky stojí auto (platí vzorec 1 auto = 1 indián, 2 auta = 2 indiáni ...).

Údolí pod Angel's Landing, dole je vidět autobus a Virgin river Veverka Vrcholek Angel's Landing Fůra lidí na Angel's Landing

Nejblíže hranicím se rozkládá národní park Zion. Protože jsme tu chtěli strávit víc dní, rozhodli jsme se, že zkusíme najít nějaké ubytování. Asi 20 mil od parku mě zaujala bizoní rezervace a chatičky rozeseté na kopci. Chatičky z venku vypadaly ála Vranovská přehrada, tak jsem se rozhodla, že se raději vyptám, jak to vypadá uvnitř (zajímaly mě zejména sprcha a topení). S panem recepčním jsem vedla rozhovor, který vypadal asi takto:

(česká angličtina) Do you have a free lodge for three nights, please?
(utažská angličtina) Yes.
(č) And inside, is there any heating?
(u) OF COURSE!! They are air-conditioned.
(č) You don't understand me, I don't think air-condition, I mean heating which provide warm inside.
(u) I don't understand what you mean, you can set any temperature you want.
(č) I see! And is there a shower?
(u) OF COURSE!! They have both tube and shower. Let me see, maybe I could provide you with one equipped with jacuzzi?
  ....

Po otevření chajdy jsme pochopili, proč se na nás recepční díval tak divně. Zvenku Vranovská přehrada, vevnitř luxus - 2 sprchy, vířivka, kachličky s bizonama, televize přes půl stěny, kožená sedačka, kávovar, topení v podlaze, broušené zrcadlo s parohama.

Stromy rostou všude Čekání při sestupu Echo Canyon Cestička vysekaná do skály

V parku Zion jsme udělali 3 výlety. První na rozchození byl výstup na skálu Angel's Landing. Je to vysoká skála s asi 1 metr širokým hřebínkem. Protože byla zrovna sobota, bylo na hřebínku tak milion lidí. Někteří zřejmě ještě dosud nikdy nikam nespadli a vesele hopsali přes ostatní návštěvníky. Kvůli zácpě na cestě jsme to otočili asi 25 metrů pod vrcholem. I odtud byl pěkně vidět celý kaňon.

Téměř nahoře, cesta na Observation Point Na vrcholu Observation Pointu Jeden z mnoha kaňonů Struktura skal v Hidden Canyonu

Naším druhým cílem byl Observation Point, který na své trase sliboval skoro slotový Echo Canyon. Výlet to byl delší a mnohem liduprázdnější. Echo Canyon je pěkný, ale krátký.

Ve skalách Zion zdola Jeden z patriarchů a Zionský autobus Stádo bizonů

Třetí kolečko kolem Emerald Pools bylo opravdu odpočinkové, vhodné pro děti i seniory. Celý Zion je vlastně velký kaňon kolem řeky Virgin River. Nejpůsobivější jsou na parku vysoké kolmé skály. Jsou tu cesty pro sportovní horolezce i prolézače kaňonů, nutný je ale vlastní materiál, protože cesty nejsou zajištěné.

Grand Canyon - největší antihora - Cestování po Americe - Bryce Canyon

Odkazy

Zion na české wikipedii
Zion na anglické wikipeii - výrazně obsáhlejší informace
Národní parky Utahu (anglicky)
Dosti podařené fotky ze Zionu

 

Navigace

Předchozí - Další
Časová osa Přehled všech článků Větší akce

Fotka dne

Související články

Grand Canyon - největší antihora Joshua Tree Jít a hledat Escalante Escalante Bryce Canyon

Nejnovější články

Island - Kaldur pottur nejen na plovárně Island - Malý ráj uprostřed ničeho - Volcano Huts Island - Když jde blizard s vichřicí Island - Uvidět Skógar ... a uschnout Puťák pro psa

Hledat


Jak hledat Klíčová slova Klíčová slova obrázků Převodník jednotek

Co to tady je

O těchto stránkách Něco vás zaujalo, chcete mi něco napsat? Pošlete mi mail

RSS

RSS článků RSS fotek dne

 

 

(c) 2004-2024 Roman Hubáček