[bobroviny.cz] (c) 2004-2024 Roman Hubáček
switch to limited english version
 

Finsko

12.12.2006 - 16.12.2006

Ala píše: 5 důvodů, proč je lepší žít v Čechách než ve Finsku aneb malý průvodce národním uvědoměním

1, TMA

V zimě je na drsném severu pouze 5 hodin světla (asi od 10.00 - 15.00), zbytek dne je opravdovská noční tma. S tímto faktem se našinec těžce sžívá, hlavně když má vstávat. Těžce se s tím sžívají i místní, soudě podle počtu sebevražd v zimě.

Centrum Tampere Nejlepší hospoda v Tampere

2, ALKOHOL

Problémy s alkoholismem souvisí s bodem číslo 1 - když je v zimě tma, tak se dá buď sebevraždit nebo chlastat. Pravda, že místní moc alkoholu nevydrží (2 malý piva a mají dost). Podle mé teorie je to způsobeno jejich zdravou stravou - hlavně zelenina, brambory, sýry, omáčky, bobule, libové maso, ryby a párky. Potom v těle chybí potřebný tuk, na který by se mohl alkohol navázat a putovat tělem pod kontrolou. Tato teorie však vyžaduje důkladnější studium.

Z příručky o škodlivosti alkoholu Z příručky o škodlivosti alkoholu - část 2

Alkohol lze kupovat pouze ve speciálních obchodech a ke každé lahvi dostanete brožurku, která popisuje, jak alkohol škodí zdraví, co všechno způsobuje řidičům (odhaduji podle obrázků) atd. Také jsem dostala výtisk, bohužel ve finštině, takže na mě neměl žádné výchovné účinky.

3, SMYSL PRO HUMOR

Finové si zásadně nedělají legraci ze sebe, a už vůbec ne ze sebe navzájem. Setkáním s námi zažili kulturní šok, ale po týdnu už si zvykli a dokonce nám záviděli, jak všechno umíme brát s nadhledem.

Suvenýr z Finska

4, LÉKOŘICE

Cpou to do všeho! Bonbóny, limonády, snad veškerá léčiva a pivo. Před cestou jsem k ní měla v zásadě pozitivní postoj, teď ji nemůžu ani cítit.

5, POČASÍ

Na počasí se nadává všude, ale věřte, že my teda žádný důvod ke stížnostem nemáme. Jasný den bez deště (sněhu) je ve Finsku ojedinělá záležitost, na kterou vás nikdy nezapomenou místní upozornit. Na konci října prodělali jednu "menší" a "normální" desetidenní sněhovou bouři, po které bylo třeba opravit elektrické vedení.

Sob

Článek je podložen vlastní zkušeností ze slušební cesty, veškeré postřehy jsou zcela subjektivní, navíc ovlivněny tím, že jsem se opět vrátila nemocná.

Aby bylo objektivitě učiněno zadost, tak stručný výčet toho, co je ve Finsku lepší:

  • v létě je světlo 20 hodin (do 2 v noci)
  • jezera a příroda - téměř všude se dá dostat na kánoi
  • platy - učitel ve zvláštní škole přiznal (v hospodě), že bere 3500 Euro měsíčně!!, za nájem platí 750 Euro
  • sníh v zimě (bohužel momentálně žádný nebyl) a s tím spojené běžkování
  • pečivo s překvapením - to jsem si oblíbila, když si v pekárně koupíte bulku, nikdy si nemůžete být jistí, co je uvnitř schováno (kroupy, prejt, ryba, puding ...)

Vzdělávací okénko na závěr: Píseň Santa Lucia není italská lidovka, nýbrž finská koleda. Zpívá se na svátek svaté Lucie (13.12.), která přináší lidem světlo (svátek zimního slunovratu).

 

Navigace

Předchozí - Další
Časová osa Přehled všech článků Větší akce

Fotka dne

Související články

Kde dávají sobi dobrou noc

Nejnovější články

Island - Kaldur pottur nejen na plovárně Island - Malý ráj uprostřed ničeho - Volcano Huts Island - Když jde blizard s vichřicí Island - Uvidět Skógar ... a uschnout Puťák pro psa

Hledat


Jak hledat Klíčová slova Klíčová slova obrázků Převodník jednotek

Co to tady je

O těchto stránkách Něco vás zaujalo, chcete mi něco napsat? Pošlete mi mail

RSS

RSS článků RSS fotek dne

 

 

(c) 2004-2024 Roman Hubáček