[bobroviny.cz] (c) 2004-2024 Roman Hubáček
switch to limited english version
 

CIAF - letecký den

8.9.2007

Byli jsme se podívat na CIAF, což je podivný název pro jeden z největších leteckých dnů, který se u nás koná. Posbíral jsem pár obrázků mých oblíbených letadel.

F-16C Fighting Falcon

Americká lehká stíhačka a všeobecně použitelné letadlo. Bylo jich vyrobeno hodně přes 4000 kusů a slouží v armádách mnoha států. Na CIAFu tu s nimi byli belgičané a letová ukázka stála docela zato. Težko se to popisuje, o to líp se na to kouká.

F-16 Falcon

Falcon je jednomotorové letadlo, středoplošník s řadou neobvyklých konstrukčních prvků. Jako první bojový letoun bylo postaveno na nestabilním draku, který musí být neustále korigován avionickými počítači. Hlavní výhoda této koncepce, kterou později převzala většina novějších bojových letounů, je zvýšená manévrovatelnost takového letadla.

Letová ukázka belgického F-16 Jak nenasedat do stíhačky F-16 jde na přistání

F-16 také nemá tradiční řídicí páku, pouze napravo malý joystick. Ten byl původně pevný se snímači tlaku, pozdější verze už měly mírně pohyblivý, piloti si na to nějak nemohli zvyknout. Výrobce, firma Lockheed-Martin, letadlo stále inovuje a poslední verze se stále dobře prodávají.

F-16 na military.cz
F-16 na wikipedii (anglicky)

F-15E Strike Eagle

Je modifikovaná, víceúčelová verze americké taktické stíhačky F-15. Původně vznikla úpravou dvoumístné verze F-15B, než ale vstoupila do služby, prošla celou řadou změn. Hlavní zásahy se samozřejmě týkaly avioniky, která musela být doplněna o možnost útoku na pozemní cíle. Strike Eagle také dostal silnější motory a větší nádrže - na fotce jsou dobře vidět, jsou to ty vyklenutí po stranách motorů.

F-15E Strike Eagle

Na youtube se mi líbilo následující video, letová ukázka jednomístné stíhací verze F-15C. Na konci jsou i letové formace společně se svým nástupcem, stíhačkou F-22 Raptor.


youtube: Prezentace F-15 na základně v Langley, 2006

Pár odkazů:
F-15 na military.cz
F-15 na wikipedii (anglicky)
F-15E Strike Eagle na wikipedii (anglicky)

B-1B Lancer

Asi největší popularitě se těšil tento vzácný pták, americký strategický bombardér. Poměrně kontroverzní letadlo, jehož vývoj byl několikrát zastaven a znovu obnoven. Hlavním cílem mělo být nahrazení osmimotorové obludy B-52 Stratofortress letadlem srovnatelného doletu a nosnosti, ovšem s lepšími letovými charakteristikami.

B-1B Lancer

Výsledkem vývoje je právě Lancer, schopný nadzvukového letu, s doletem přes 10 tisic kilometrů a maximální nosností 60 tun výzbroje (z toho 30 tun v třech vnitřních pumovnicích, zbytek v podvěsech). Je schopný i letu v malých výškách a jeho radarový odraz je asi 50x menší než u B-52. Další zajímavostí je křídlo se změnou šípovitosti - koncept velmi populární v 70-tých letech.

B-1B Lancer B-1B Lancer

Následující video je opět z youtube, tentokrát propagační film o Lanceru. Jsou v něm docela pěkné letové záběry tohoto elegantního bombardéru.


youtube: Jakýsi propagační materiál k B-1B Lancer

Pár odkazů:
B-1B na military.cz
B-1B na wikipedii (anglicky)

Ostatní

Zbyly mi ještě dva obrázky, dopravní gigant americké armády C-17 Globemaster a francouzská stíhačka Mirage F-1CT.

C-17 Globemaster Dassault Mirage F-1CT

 

Navigace

Předchozí - Další
Časová osa Přehled všech článků Větší akce

Fotka dne

Související články

Letecký den Břeclav PIMA Air and Space Muzeum Letadlovka USS Midway Letecké muzeum Kbely Slavkovské bojiště

Nejnovější články

Island - Kaldur pottur nejen na plovárně Island - Malý ráj uprostřed ničeho - Volcano Huts Island - Když jde blizard s vichřicí Island - Uvidět Skógar ... a uschnout Puťák pro psa

Hledat


Jak hledat Klíčová slova Klíčová slova obrázků Převodník jednotek

Co to tady je

O těchto stránkách Něco vás zaujalo, chcete mi něco napsat? Pošlete mi mail

RSS

RSS článků RSS fotek dne

 

 

(c) 2004-2024 Roman Hubáček